فراز و فرود‌های فرش دستباف ایران در یکسال اخیر

تلاش‌ها برای رفع کامل تعهد برگشت ارز حاصل صادرات همچنان ادامه دارد و با توجه به ابلاغ بودجه ۹۹ که در آن خدمات فنی مهندسی و حوزه کشاورزی از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف شده‌اند، و از آنجا که فرش دستباف ریشه‌های مشترک و مرتبط فراوانی با حوزه کشاورزی دارد و عملا در فرایند‌های فرش دستباف را می‌توان در حوزه کشاورزی قرار داد، اتحادیه با همراهی کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران و کنفدراسیون صادرات ایران تلاش‌هایی را برای رفع تعهد ارزی آغاز کرده‌اند.
*** گزارش عملکرد یکساله اتحادیه مرتضی میری با ارائه گزارش عملکرد یکساله این اتحادیه در یادداشتی، نوشت: یکسال از آغاز به کار دوره جدید هیئت مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران گذشت. هیئت مدیره‌ای که با ثمره بذر جوانگرایی که در حدودا یک دهه گذشته در اتحادیه افشانده شد، به بلوغ رسیده و ترکیب متناسبی از جوانان و پیشکسوتان عهده دار مدیریت این اتحادیه کهنسال و ریشه دار شده‌اند. به عنوان عضوی از اعضای هیئت مدیره این اتحادیه بر آن شدم تا در ابتدای سال ۱۳۹۹ که به تقریب مصادف با آغاز سال دوم فعالیت این دوره نیز هست، مواردی از تلاش‌های هیئت مدیره در یک سال گذشته را برشمارم تا فعالین اقتصادی بویژه اعضای محترم اتحادیه در جریان امور قرار بگیرند.
*** تفکیک فعالیت‌های اتحادیه به دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف در ادامه یادداشت خود آورده است: از ابتدای دوره با توافق صورت گرفته در جمع هیئت مدیره فعالیت‌ها به دو بخش درون سازمانی و برون سازمانی تفکیک شد.
در بخش درون سازمانی اصلاحات و توسعه ستادی، ساماندهی شعب و تشکیل کمیسیون‌های تخصصی در دستور کار قرار گرفت. اصلاحات و توسعه ستادی اتحادیه از دوره پیشین در دستور کار هیئت مدیره قرار داشت و اقدامات ارزشمندی نیز در این حوزه انجام گرفته بود که کماکان ادامه دارد. همچنین سه کمیسیون تخصصی تولید، بازرگانی و آموزش و پژوهش با ترکیبی از اعضای اتحادیه و کارشناسان مربوط به هر حوزه تشکیل شد. تا با بررسی کارشناسانه موضوعات هم توان کارشناسی اتحادیه افزایش یابد و هم مشارکت اعضا در اداره امور، گفتگویی دو جانبه و آمد و شد مداوم به اتحادیه را در پی خواهد داشت که حتما به تقویت بدنه مدیریتی و کارشناسی منجر خواهد شد. جلسات کمیسیون‌ها بصورت منظم برگزار شد و برخی از نتایج آن‌ها در ادامه بیان خواهد شد و البته توضیح و تشریح دستاورد‌های آن‌ها مجالی دیگر را می‌طلبد.
*** تحکیم روابط اتحادیه با شعب قدیمی و برقراری ارتباط با شعبات جدید اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران به عنوان یکی از قدیمی‌ترین اتحادیه‌های ملی ثبت شده در اتاق بازرگانی تا سال گذشته در استان‌های قم، فارس، آذربایجان شرقی و اصفهان دارای شعباتی بود. در سالی گذشت دو شعبه نیز در استان‌های کردستان و زنجان به این اتحادیه اضافه شد. هیئت مدیره ضمن تحکیم روابط با شعبات قدیمی، در برقراری ارتباط با شعبات جدید نیز کوشید. همینطور نمایندگان هیئت مدیره با حضور در نمایشگاه فرش شیراز و برگزاری جلسه با هیئت مدیره شعبه فارس بخشی از ذی‌نفعان برنامه ارتباط موثر با شعبات را رسما آغاز کرد و در ادامه با سفر به یکایک استان‌ها این برنامه را ادامه خواهد داد. همچنین حضور در نمایشگاه فرش اراک به عنوان میهمان زمینه تأسیس شعبات همدان و مرکزی را هم فراهم آورد، تا جایی که پیش از تعطیلات نوروز درخواست ثبت اتحادیه همدان به معاونت تشکل‌های اتاق ایران ارسال شد.
*** پنج مشکل جاری فرش دستباف برنامه‌های برون سازمانی اتحادیه نیز به دو بخش کلی تقسیم شد. نخست رفع موانع جاری و دوم ایجاد زیرساخت‌های تقویت تولید و توسعه صادرات. بدین منظور ابتدا مشکلات جاری فرش احصا شد که اهم آن را می‌توان در پنج بخش خلاصه کرد: ماده ۱۲۱ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی و عدم امکان بازگشت فرش‌های ایرانی به کشور تعهد برگشت ارز حاصل از صادرات مشکلات متعدد مالیاتی افزایش تعرفه واردات ابریشم حذف معافیت فرش دستباف از لایحه قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده با توجه به تنوع موارد از ابتدای دوره برنامه‌ریزی و تقسیم وظایف در درون هیئت مدیره صورت گرفت.
*** ماده ۱۲۱ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی و عدم امکان بازگشت فرش‌های ایرانی به کشور میری در ادامه نوشته است: در خصوص رفع مشکل فرش‌های مرجوعی سابقه‌ای ۵ ساله داشت و یکبار تا سطح مصوبه‌ای از هیئت دولت هم پیش رفته بود و بجایی نرسیده بود. جلسات متعددی با حضور نمایندگان مرکز ملی فرش، اتاق بازرگانی ایران، اتاق بازرگانی تهران، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایران، گمرک جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه تجارت برگزار و اخیرا جلسات جداگانه‌ای میان نمایندگان اتحادیه و حوزه قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد و نتیجه آن تاکنون پیشنهاد اصلاح مواد ۶۵ و ۱۱۹ قانون امور گمرکی در مجلس و ماده ۱۲۱ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی در هیئت دولت است که فرایند آن هم اکنون در جریان است.
*** تعهد برگشت ارز حاصل از صادرات در مورد تعهد برگشت ارز حاصل از صادرات در حوزه فرش مذاکرات ابتدایی که در ابتدای وضع مقررات در دوره قبلی انجام شده بود، به افزایش مهلت از ۴ ماه به ۷ ماه منجر شد. در دوره جدید تمرکز بر رفع تعهد برگشت ارز حاصل از صادرات بود. در همین راستا رایزنی‌ها گسترده‌ای آغاز شد. برگزاری جلسه با رئیس و مشاور عالی کنفدراسیون صادرات ایران و مدیرکل دفتر صادرات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و همینطور رایزنی با قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در نهایت نه به رفع تعهد که به تسهیلاتی از جمله افزایش مهلت برگشت ارز از ۷ ماه به ۱۲ ماه، استفاده از هریک از چهار روش برگشت ارز بدون محدودیت، بررسی موارد خاص در کمیسیون ویژه و یافتن راه حل خاص برای این موارد و برگزاری دوره آموزشی استفاده از سامانه جامع تجارت در محل ساختمان اتحادیه انجامید. برخی از این موارد انجام شده، برخی در مسیر اقدام و برخی دیگر در برنامه اجرایی اتحادیه قرار دارد. با این وجود تلاش‌ها برای رفع کامل تعهد برگشت ارز حاصل صادرات همچنان ادامه دارد. با توجه به ابلاغ بودجه ۹۹ که در آن خدمات فنی مهندسی و حوزه کشاورزی از برگشت ارز حاصل از صادرات معاف شده‌اند، و از آنجا که فرش دستباف ریشه‌های مشترک و مرتبط فراوانی با حوزه کشاورزی دارد و عملا در فرایند‌های فرش دستباف را می‌توان در حوزه کشاورزی قرار داد، اتحادیه با همراهی کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران و کنفدراسیون صادرات ایران تلاش‌هایی را برای رفع تعهد ارزی آغاز کرده‌اند.
*** مشکلات متعدد مالیاتی در بخش سوم باید اذعان نمود که در ساز و کار‌های عملیاتی برخی قوانین مالیاتی کشور واقعیت و ماهیت فرش دستباف ایران در نظر گرفته نشده است. بخش عمده‌ای از فرایند‌های تولید و عرضه فرش دستباف توسط عشایر، روستاییان و اقشاری صورت می‌گیرد که فعال شناسنامه دار اقتصادی محسوب نمی‌شوند، از طرفی دفاتر تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش مردود دانسته می‌شوند و از طرف دیگر ثبت معاملات فصلی قانون ۱۶۹ مکرر و همینطور مالیات بر ارزش افزوده نیز میسر نیست و این مسئله هم برای فعالین حوزه فرش و هم برای سازمان امور مالیاتی مشکل زاست. به همین دلیل جلسات متعددی با نمایندگان مجلس، نمایندگان سازمان امور مالیاتی، اتاق بازرگانی و کمیسیون اقتصادی مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار و مکاتباتی نیز انجام شد که مراتب در حال پیگیری است. همینطور به محض اطلاع از تدوین پیش نویس لایحه اصلاح بخش‌هایی از قوانین و مقررات مالیاتی که تغییر مواد ۱۴۱ و ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم سبب کاهش معافیت مالیات درامد حاصل از صادرات به ۵۰% و حذف معافیت درامد کارگاه‌های تولید فرش و صنایع دستی و همینطور حذف بند ب ماده ۴۵ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور سبب حذف معافیت درامد حاصل از تسعیر نرخ ارز می‌شود، رایزنی‌های گسترده اتحادیه آغاز شد و تا حصول نتیجه و خروج هر سه بند از لایحه مذکور ادامه خواهد یافت.
*** حذف معافیت فرش دستباف از لایحه قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده یکی از موارد مهمی که هیئت مدیره پیشین نیز در کنار اتاق بازرگانی پیگیری‌های فراوانی در این خصوص انجام داده بود، حفظ معافیت فرش دستباف در قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده بود که توسط تدوین کنندگان لایحه حذف شده بود. تداوم پیگیری‌های همه جانبه در نهایت علاوه بر اینکه موجب حفظ معافیت فرش دستباف از مالیات بر ارزش افزوده شد، مواد اولیه اصلی حوزه فرش دستباف را نیز به ماده معافیت‌های این قانون اضافه کرد که بالطبع دستاورد مهمی برای فعالین فرش دستباف ایران محسوب می‌شود.

*** افزایش تعرفه واردات ابریشم یکی از مشکلات جدی حوزه تولید برای مناطق مهمی از فرش ایران، افزایش ناگهانی تعرفه واردات ابریشم از ۱۵% به ۲۶% بود. در شرایطی که ابریشم تولید داخل نه از منظر کیفی و نه به لحاظ کمی پاسخگوی نیاز تولیدکنندگان فرش دستباف نیست، افزایش تعرفه واردات بر خلاف نظر کمیسیون ماده ۱ سازمان توسعه تجارت، سبب افزایش ناگهانی قیمت فرش و کاسته شدن از قدرت رقابت فرش‌های اعلای ایرانی در بازار‌های بین‌المللی بود. البته وزارت جهاد کشاورزی و نمایندگان شهر‌های دارای صنعت نوغانداری در مجلس شورای اسلامی دست کم در دو مرحله تلاش جدی برای افزایش بیشتر تعرفه تا ۱۰۰% را داشتند که با حضور به موضع و دفاع محکم نمایندگان اتحادیه افزایش مجدد منتفی شد. عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکندگان فرش دستباف ایران در پایان یادداشت خود آورده است: در کنار تلاش‌ها برای رفع موانع مذکور برنامه‌هایی نیز برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تقویت تولید و توسعه صادرات فرش دستباف ایران طراحی و برخی از آن‌ها در دست اقدام هستند که بر جهت احتراز از تطویل کلام شرح آن‌ها را به بخش دوم این یادداشت موکول می‌نمایم و در پایان بخش اول امیدوارم تلاش‌های جمع هیئت مدیره نزد فعالین هنر-سنت فرش دستباف ایران مقبول افتد.


نمایشگاه بین المللی صنایع دستی سیمرغ
حضور پر رنگ  فرش ابزار در نمایشگاه

اصفهان در حاشيه هجدهمين نشست شوراي جهاني صنايع دستي

نمایشگاه بین المللی در کاخ چهلستون اصفهان برگذار شد

دراین نمایشگاه با حضور فرش ابزار دربخش فروش فرش وتابلو فرش و مصالح بافت باعث استقبال فراوان گردشگران داخلی و خارج قرار گرفت.

در نمايشگاه بين المللي سيمرغ 5 بخش به نسبت 5 قاره، اروپا، آسيا، آمريکا و اقيانوسيه در نظر گرفته شده و صنايع دستي کشورهاي مختلف جهان به نمايش گذاشته شده است.

همچنين در اين نمايشگاه صنايع دستي 4 شهر جهاني ايران يعني اصفهان، تبريز، مشهد و لالجين همدان به نمايش گذاشته شده و براي فروش براي عموم مردم عرضه شده است.

نمايشگاه با حضور معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، 200 مهمان از 22 کشور جهان و مسئولان استاني فعاليت خود را آغاز کرد.

نمايشگاه بين المللي سيمرغ با هدف تبادل علمي، توسعه تجاري و ترويجي در دو حياط داخلي و خارجي و نيز با وجود حدود 300 غرفه از صنايع دستي کشورهاي ديگر و نيز ايران از دوم تا دهم مهرماه در کاخ موزه چهلستون مورد بازديد عموم قرار مي‌گيرد.

هجدهمين اجلاس شوراي جهاني صنايع دستي براي صنايع دستي و نيز اقتصاد کشور تاثير گذار است که اميدواريم هنرمندان عزیز بتوانن هر چه بهتر در تبادل هنرهای مختلف از جمله فرش و تابلو دراین نمایشگاه به موفقیت های بیشتری دست یابند.

با آرزوی موفقیت هر چه بیشتر برای عزیزان

گوشه صفحه

وضعیت فرش در ایران بحرانی است

استاد دانشگاه تبریز و مشاور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه وضعیت فرش ایران بحرانی است، گفت: امروز زنگ خطر صنعت فرش به صدا درآمده است.

احمد اسدزاده در کارگاه آموزشی تجار و صادرکنندگان فرش استان در دانشگاه هنر اسلامی تبریز با بیان اینکه وضعیت فرش ایران بحرانی است، گفت: امروز زنگ خطر صنعت فرش به صدا درآمده است و بازارهای خود در تمامی ابعاد از مواد اولیه گرفته تا محصول نهایی را در سطح جهان از دست داده‌ایم. در واقع کل زنجیره تامین صنعت فرش دچار مشکلات اساسی شده است.

وی با بیان اینکه در تمامی زمینه‌های صنعت فرش باید بازنگری اساسی انجام شود، افزود: در سال‌های گذشته اکثر صنعتگران فرش، شغل خود را تغییر داده‌اند و اگر دولت تصمیم جدی در خصوص احیای این صنعت نگیرد با معضلات جبران ناپذیر مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: دنیا به سمت روش‌های نوین تولید و فروش در صنعت فرش حرکت کرده است اما ما کماکان در روش‌های ۴۰ سال پیش درجا می‌زنیم.

اسدزاده با بیان اینکه سیاستگذاری‌های دولت تاثیر زیادی در توسعه صنعت فرش خواهد داشت، اظهار کرد: اگر در گذشته دولت سرمایه‌گذاری خوبی در صنعت فرش برای افزایش اشتغال و صادرات انجام می‌داد اکنون از وضعیت بسیار خوبی در این صنعت مواجه بودیم اما دریغ از اندکی دور اندیشی!.

استاد دانشگاه تبریز افزود: در طول ۴۰ سال گذشته دولت سرمایه‌گذاری‌های کلان در صنعت خودرو انجام داده است اما هیچ گونه استفاده و بهره‌ای از آن نبرده ایم و هیچ پیشرفتی در این صنعت شاهد نیستیم، در حالی که اگر تنها یک دهم این اعتبار را در صنعت فرش سرمایه‌گذاری می‌کرد پیشرفت‌های زیادی در تمامی زمینه‌ها شاهد بوده و تبدیل به برند جهانی می‌شدیم.

وی با بیان اینکه ما به بیماری مزمنی با نام نفتی شدن در اقتصاد دچار شده‌ایم، گفت: ما دچار شومی منابع شده‌ایم و این نفتی بودن مانع از توجه ما به سایر بخش‌های درآمدزا شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ورود به بحث تجارت الکترونیک در جهان تاکید کرد: امروزه در جهان با شکاف دیجیتالی روبرو هستیم، یعنی برخی از کشورها همزمان با بولد شدن تجارت الکترونیک در جهان خود را با این سیل عظیم همراه کرده و سود برده‌اند و برخی از کشورها چون ایران نیز از این جریان عقب مانده و علاوه بر اینکه این شکاف را درک نکرده‌اند بلکه در طول سال‌های اخیر با انواع فیلترینگ و انحصارهایی که هزینه‌های گزاف موبایل و اینترنت را به مردم تحمیل کرده است، مانع‌تراشی کرده‌اند.

اسدزاده بر لزوم ایجاد تحول در تمامی زمینه‌های تجارت و صنایع کشور تاکید کرده و اظهار کرد: عمده تجارت الکترونیک به صورت شرکت به شرکت در جهان انجام می‌شود و امروزه این روش در صنعت فرش به خوبی رواج یافته است که ما نیز در کشورباید با جمع کردن تمامی ارگان‌ها و صنایع کشور و سرمایه‌گذاری در این عرصه زمینه‌های ترویج تجارت الکترونیک را فراهم نماییم.

۲
برگزاری نشست تخصصی فرش در تبریز

نشست علمی و تخصصی شناسایی و ریشه یابی طرح ها و نقوش فرش دستباف ایران (قالی افشار شمال غرب) در دانشکده فرش دانشگاه هنر اسلامی تبریز برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران؛ این نشست به همت معاونت تحقیقات و آموزش مرکز ملی فرش ایران و با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز و با حضور استادان، دانشجویان و علاقه مندان حوزه فرش دستباف برگزار شد.

بنا بر این گزارش؛ مرکز ملی فرش ایران با توجه به سیاست ترویج و بازنشر یافته های پژوهشی و در راستای توسعه و حمایت از ‏پژوهش های علمی و کاربردی در زنجیره هنر- صنعت فرش دستباف، اقدام به برگزاری سلسله نشست هایی می کند که پس از اجرای نخستین گام در روزهای گذشته در کرج، در دومین گام میزبانی این رویداد به دانشگاه هنر اسلامی تبریز سپرده شد.

در نشست یادشده با موضوع شناسایی و ریشه یابی ‏طرح ها و نقوش قالی افشار شمال غرب، پژوهشگر این موضوع آقای حسین قربانی در حضور اعضای نشست آقایان حسن پورنامی و سعید رونقیان و همچنین دیگر استادان این رشته همچون آقایان الله داد، وند شعاری، میرزایی و روفه گر به ارایه مباحث خود پرداخت.

در این نشست به تاریخچه ای از ایل افشار، طرحهای رایج، مواد مصرفی و انوع دارهای به کار برده شده در این مناطق، نقوش و طرح های به کار رفته در این فرشها و... اشاره شد و در انتهای نشست، پرسش و پاسخ درباره موضوع بحث نیز صورت پذیرفت.
گفتنی است؛ مرکز ملی فرش ایران آمادگی خود را برای همکاری و برگزاری این سلسله نشست ها برای دانشگاههای مرتبط با حوزه فرش دستباف که علاقه مند به برگزاری این سلسله نشست ها باشند اعلام می کند.

۴
بازار امریکا در دست رقبا

محمدرضا عابد، مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران، در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه امریکا تنها کشوری بود که به‌صورت مستقیم فرش ایران را تحریم کرد، می‌افزاید: پس از لغو تحریم‌ها تاکنون حدود ۲ محموله به امریکا صادر شده است. وی با اشاره به اینکه در ۲ ماه اخیر تحرکی در بازار به منظور جمع‌آوری فرش و آماده‌سازی برای صادرات رخ داده است، اظهار می‌کند: به‌دلیل صادرات؛ بازار فرش رونق بیشتری گرفته است و امیدوار هستیم ظرف ماه‌های آتی صادرات رشد بیشتری داشته باشد. عابد در ادامه با بیان اینکه برقراری ارتباطات بانکی و امکان گشایش ال‌سی، نقل و انتقال پول را برای تاجران فرش آسان‌تر کرده است، اظهار می‌کند: پیش از این از طریق صرافی‌ها پول را انتقال می‌دادند اما درحال‌حاضر این‌کار توسط بانک‌ها انجام می‌شود و هزینه کمتری نیز دارد. مدیرعامل شرکت سهامی فرش ایران خاطرنشان می‌کند: نیاز است فرهنگ‌سازی و تبلیغات گسترده‌ای انجام شود تا بتوان بازار امریکا را از دست رقبا خارج کرد و دوباره سهم گذشته را در این بازار به‌دست آورد. وی خاطرنشان می‌کند: هم‌اکنون هند و پاکستان بیشترین سهم بازار فرش امریکا را در دست دارند، البته این کشورها به شیوه تجاری به تولید فرش اقدام می‌کنند و کیفیت تولیدات آنها با دست‌بافته‌های ایرانی قابل مقایسه نیست.
تغییر سلیقه بازار فرش در غرب
ناصر نیشابوری، عضو اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه صادرات در حجم ناچیزی در حال انجام است، به صمت می‌گوید: اما آن جهش مورد انتظار در صادرات رخ نداده است. وی با اشاره به اینکه لغو تحریم‌ها اثر خود را در کوتاه‌مدت نشان نخواهد داد، خاطرنشان می‌کند: مسلم است که بازار امریکا را از دست داده‌ایم و دوباره باید برای تحقیق و بازاریابی شروع به فعالیت کرده و مشتریان خود را از رقبا پس بگیریم که این اتفاق نیاز به زمان دارد. نیشابوری با بیان اینکه سلیقه و تقاضای بازار فرش در طول این سال‌ها تغییر کرده است، بیان می‌کند: فرش‌هایی که امروزه کشورهای غربی متقاضی آن هستند، دارای طرح‌ها و رنگ‌های جدیدی است که با طراحی مبلمان جدید انطباق داشته باشد، سلیقه جامعه بیشتر تابع مد شده است. نسل قدیمی در کشورهای غربی به فرش‌های کهنه ایرانی علاقه داشتند و برای آن اهمیت فراوانی قائل بودند، این نوع فرش‌ها را خریداری و جمع‌آوری می‌کردند اما نسل امروزی برای خرید این نوع فرش‌ها در بازار نیستند و برای به‌دست آوردن نسل جدید خریدارها که با فرش‌های هندی و پاکستانی روبه‌رو شده‌اند، تلاش فراوانی مورد نیاز است، عضو اتاق بازرگانی ایران و چین این مطلب را گفته و در ادامه ابراز می‌کند: انواعی از فرش‌های قدیمی که مورد پسند نسل قدیمی غرب بودند الان بسیار کمیاب هستند و قیمت بسیار بالایی در بازار امریکا دارند. وی با بیان اینکه بازار فروش در امریکا هست اما امکان پذیرش به منظور ارسال کالا در مدت زمان کوتاه هنوز به وجود نیامده، اظهار می‌کند: دوباره باید روند تولید متوقف شده برای فرش‌هایی که در گذشته بافته شده و مناسب بازار امریکا بوده آغاز شود. این امر نیز مستلزم صرف وقت، انرژی و سرمایه است، بازده سرمایه در این بخش مانند سپرده‌گذاری در بانک و سایر روش‌ها با بازگشت سریع و بالا نیست و افراد عاشق این کار را نیاز دارد. نیشابوری همچنین معتقد است؛ تعداد کمی از افراد هستند که در این شرایط که به دنبال تولید فرش بروند با وجود اینکه آینده هم کاملا روشن نیست و تضمینی وجود ندارد که رفع تحریم‌ها دائمی است و دیگر باز نخواهد گشت. ممکن است با تغییر رییس‌جمهوری در امریکا و یا اتفاق دیگری تعادل‌ها به هم خورده و تحریم‌ها برگردد. وی با بیان اینکه کسانی که درحال‌حاضر توانایی فعالیت در صادرات فرش را دارند به شیوه‌های جدید و مدرن صادرات انجام می‌دهند، بیان می‌کند: پیش از تحریم‌ها در برخی از سال‌ها بیش از یک‌میلیارد دلار صادرات فرش انجام می‌شد، اما سال گذشته این میزان به حدود ۳۰۰ میلیون دلار رسیده است. نیشابوری ادامه می‌دهد: افرادی توانسته‌اند با وجود تحریم‌ها و تمام محدودیت‌های کمرشکن صادرات در همین میزان کم را نیز زنده و جاری نگه دارند زیرا این افراد به بازاریابی (مارکتینگ)، نشان‌سازی(برندینگ) و بازاریابی مدرن آگاه هستند. این عضو اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف با اشاره به اینکه بازارهای جدید برای فرش در دنیا به وجود آمده است، می‌گوید: حدود ۳۰ سال پیش بازار صادرات فرش منحصر به چند کشور اروپایی و امریکایی بود اما امروز در صورت انجام فعالیت مناسب در همه کشورهای دنیا می‌توان فرش فروخت. وی درباره بازار چین نیز اینطور ادامه می‌دهد: ظرفیت فوق‌العاده خوبی در این کشور برای به وجود آمدن بازار فرش مهیا است، بنابراین باید فعالیت‌های مناسب و زیادی برای ساختن بازار در این کشور انجام شود، در این صورت است که مشتریان بالقوه به بالفعل تبدیل می‌شوند، فرش ایرانی باید در چین شناسانده شده و به صورت صحیح عرضه و ارائه شود. نیشابوری به ثابت نگه داشته شدن نرخ ارز توسط دولت به عنوان یکی از مهم‌ترین مشکلات صادرات اشاره کرده و می‌افزاید: تا زمانی که نرخ ارز واقعی نشود در واقع کشور به واردات، یارانه داده و علیه تولید و صادرات عمل می‌کند، همچنین با وجود بهره بالای بانکی، به دنبال تولید رفتن و فعالیت کردن مقرون به صرفه نیست. به گفته این عضو اتاق بازرگانی ایران و چین، زمانی که نرخ ارز واقعی باشد و بهره‌های بانکی کاهش یابد، افراد وادار می‌شوند با فکر و خلاقیت و نوآوری به رقابت پرداخته و تولید آنها می‌تواند با اجناس مرغوب خارجی رقابت کند.
قیمت تمام‌شده بالا، بازاریابی سنتی
عبداله بهرامی، مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف ایران نیز در ادامه با بیان اینکه پس از لغو تحریم‌ها از نظر انتقال پول و روابط بین بانکی فرصتی ایجاد شده است اما مشکل اصلی فرش تحریم‌ها نبود، به صمت اظهار می‌کند: مشکلات اصلی قیمت تمام‌شده، نبود بازاریابی صحیح و هماهنگ نبودن با بازار مصرف‌کننده است. وی در ادامه می‌افزاید: تبلیغات و بازاریابی در سطح بسیار پایین انجام شده و حدود ۵ سال است که بازار امریکا که ۳۵درصد صادرات فرش به آن انجام می‌شد از دست رفته و کشورهای رقیب محصولات خود را با قیمت پایین‌تر صادر می‌کنند. به گفته بهرامی تصاحب دوباره بازار امریکا کار ساده‌ای نیست، نیاز به تبلیغات بالا دارد و قیمت تمام‌شده باید کاهش یابد، قیمت تمام‌شده در ایران بسیار بالاتر از قیمتی است که فرش باید در بازار عرضه شود. بهره بانکی بالا، افزایش تورم و دستمزدها در طول سال‌های گذشته تولید را پرهزینه کرده و قیمت تمام‌شده را بالا برده و رقابت‌پذیری را کاهش می‌دهد، در مدت زمان پس از تحریم‌ها شاهد حرکت و پویایی قابل توجهی در صادرات فرش نبوده‌ایم، این را مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف ایران گفته و در ادامه بیان می‌کند: یک مشکل اساسی دیگر نیز نداشتن شناسنامه متحدالشکل و خدمات پس از فروش برای فرش ایرانی است، اگر چه فرش یک کالای هنری است اما مصرف‌کننده به آن نیز مانند هر کالای دیگری می‌نگرد و نیازمند تضمین است. وی همچنین می‌گوید: بازاریابی و حضور در نمایشگاه‌های خارجی نیز به شکل سنتی انجام می‌شود اما رقبا در این امور به شکل کاملا حرفه‌ای عمل می‌کنند
تبلیغات فرش دست‌باف به باور بسیاری از کارشناسان هم‌تراز هنری با پیشینه و ارزش فرش دست‌باف ایران نیست. اولویت ندادن بخش خصوصی و دولت به مبحث تبلیغات فرش دست‌باف، بهره‌گیری از روش‌های منسوخ شده تبلیغاتی، عدم بهره‌گیری از ابزارهای نوین تبلیغ، باور نداشتن به تأثیر تبلیغات و… عواملی هستند که سبب شده است فرش دست‌باف در گستره تبلیغاتی کم‌مایه باشد.