عملیات فرش

عملیات فرش به منظوره بر طرف کردن عیوب فرش وتابلوفرش در هر سایز که قبل، در حین بافت وبعد از بافت باعث خارج شدن فرش ازمعیارها و استانداردها شده وجهت آماده سازی و زیباتر شدن برای عرضه به خریداران وصادرات صورت میگیرد.

این حرفه همزمان با فرش بافی به وجود آمده است ولی و در هیچ کتب تاریخی هیچ حرفی از این حرفه زده نشده است. و این حرفه باعث می‌شود که عیوبی مانند انواع عیوب برطرف شود.

جامعه بشری موجب شده است که این حرفه پیشرفت کند و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در این رشته پدید آمده.

البته تعمیرات جزئی فرش ازقبیل شیرازه دوزی , ریشه بافی وعملیات جزیی رامیتوانندخود فرد انجام دهدولی عملیاتی ازقبیل رفوگری و رفع چروکیدگی وکجی… فرش کاری است که تنهاازعهدهٔ رفوگر‌های متخصص برمی آید.

 

مرمت و رفوگری فرش

مرمت ورفوگری فرش به روش‌هایی گفته می‌شود که معایب یا خرابی‌های فرش را اصلاح می‌کند.فرش وسیله کاربردی است و مواد تشکیل دهندهٔ آن آسیب پذیر است (پشم، پنبه، ابریشم، کنف و…) به طوری که از این بافته‌ها از گذشته به دست ما نرسیده است. مگر در شرایط خاص و ومعدود. آسیب‌ها از قبیل پارگی، سوختگی و پوسیدگی بودند. صاحبان این فرش‌ها چون برایشان مطلوب نبوده برای مرمت آنها اقدام نکردند. فرش جز گرانبهاترین هدایایی بوده که پادشاهان برای یکدیگر می‌فرستادند. بافت و مرمت فرش جز جدایی ناپذیر روند تکامل آن به شمار می‌روند. فرش‌های که دارای مرمت هستند نیز امروزه آذین بخش بسیاری از موزه‌های مهم دنیاست، البته فرش‌های خاصی هستند که تا به امروز باقی مانده‌اند شاید مرمت بر روی آنها بخاطر ارزش بسیار زیاد آنهاست که اینها بیشتر فرش‌های نفیس و مورد استفاده اشراف و دربار بودند.

رفوگری کاری است که معمولا نیازمند تجربه و مهارت خاصی است و افرادی که اقدام به این کار می کنند باید دارای سابقه طولانی در بافت، رنگرزی، شناخت رنگ و مواد اولیه فرش باشند.

قیمت برای این عملیات متغییر است مرمت ورفوگری کار نسبت به میزان خرابی هزینه ترمیم را اعلام می کند.

دفه زنی

عملیات دفه زنی در زمانی که بافت  فرش دچار بالا زدگی شده باشدو از اندازه استاندار رج ها  بیشتر شده باشد بعد از اتمام بافت این عملیات انجام می گیرد.

این عیب به چند دلیل اتفاق می افتد

تراکم بیش از حد چله ها باعث می شود جای لازم برای گره ها و خوابیدن پود کلفت ونازک روی رج ها وجود نداشته باشد.

سفت زدن وحالت جیر شدن پود نازک بعد از هررج بافت

شل بودن چله بیش از اندازه استاندارد

این موارد باعث بالا زدگی فرش و نیاز به عملیات دفه زنی پیدا میکند.

قیمت برای هرسانت 30.000تومان است

شیرازه

عملیات شیرازه به منظور این که کناره فرش و تابلوفرش به صورت یکدست،مستحکم وجلوگیری از باز شدن تار وپود انجام می شودو به دو صورت چسبان و پیچ صورت می گیرد.

قیمت برای هرمتر طولی 10.000تومان می باشد.

دوگره ای

عملیات دوگره ای به منظور جلوگیری ازباز شدن پود نازک وکلفت در دو طرف فرش که چله ها رها هستن انجام میگیرد.

قیمت در متر طول 5.000 تومان می باشد

دارکشی

عملیات داری کشی در موقع که فرش شما دچارپایین زدگی،جمع شدگی وکجی از یک طرف یا دو طرف یا کوچکتر شدن از اندازه استاندار  باشد به دوصورت بستن روی تخته یا بخار کشیده می شود.

قیمت برای هر سانت 10.000تومان می باشد.