بخش

موزه فرش تهران، مجموعه‌ای نفیس از هنر ملی کشورمان را به نمایش گذاشته است

معماری نمای بیرونی این موزه که به شکل دار قالی است،جذابیتی خاص به آن بخشیده است. موزه فوق حدود ۳۴۰۰ متر مربع مساحت دارد که در دو طبقه، به نمایش انواع گلیم دست‌بافت ایرانی می‌پردازد.

طبقه همکف موزه فرش به نمایش دائمی حدود ۱۵۰ تخته فرش اختصاص دارد که در آن نمونه‌هایی از با ارزش‌ترین قالی‌های ایرانی از قرن نهم هجری تا دوران معاصر، وجود دارند. این مجموعه در واقع منبعی غنی برای پژوهشگران و محققان صنعت فرش به شمار می‌آید و شامل آثاری از مراکز مهم بافت قالی در ایران از قبیل کاشان، کرمان، اصفهان، تبریز، خراسان و کردستان است.

از زیباترین آثار این بخش می‌توان به قالیچه «میرزا کوچک‌خان جنگلی» اشاره کرد. این قالیچه که توسط هنرمندان کاشانی در ابعاد ۱۳۰ در ۲۲۰ سانتیمتر بافته شده، میرزا کوچک‌خان را در لباس نظامی و مسلح به تفنگ نشان می‌دهد. بافت این قالیچه به احتمال بسیار زیاد در سال‌های پایانی دوره قاجار صورت گرفته است.

نمونه‌هایی از قالیچه‌های تصویری شاهنامه بایسنقری (نسخه نگاره‌دار شاهنامه از سده نهم هجری) که در کارگاه قالی‌بافی استاد موسوی سیرت و با کمک گروهی از هنرمندان جوان خلق شده‌اند نیز از جمله آثار ارزشمند این موزه به شمار می‌آیند. طراحی این قالیچه‌ها از روی نسخه اصلی شاهنامه بایسنقری که در کتابخانه کاخ موزه گلستان نگهداری‌ می‌شود، صورت گرفته و هنرمندان قالی‌باف به مدت ۵ سال متوالی همزمان با انجام طراحی‌ها، به کار بافت اشتغال داشته‌اند.

نمایشگاه‌های موردی و فصلی هم در طبقه دوم موزه فرش برگزار می‌شوند که در آن‌ها نمونه‌‌هایی از فرش‌های ایرانی و نیز محصولات دیگر کشورهای جهان در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

برای آشنایی هر چه بیشتر علاقه‌مندان به صنعت فرش، فیلم‌ها و اسلایدهایی در زمینه بافت قالی و گلیم در سالن موزه به نمایش در می‌آید. البته علاوه بر این کتابخانه موزه با حدود ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌های مختلف در موضوعات گوناگون به ویژه فرش ایران و دیگر کشورها، منبعی جامع برای استفاده علاقه‌مندان به هنر قالی را فراهم کرده است.

موزه فرش در خیابان کارگر شمالی، تقاطع خیابان دکتر فاطمی (ضلعی شمالی پارک لاله)، واقع شده و همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۶:۳۰ میزبان علاقه‌مندان به صنعت فرش است

موزه ملی فرش تبریز مجموعه ای ماندگار از فرش های نفیس ایران می شود

پروژه ساخت بزرگترین موزه فرش كشور از پیشرفت خوبی برخوردار است و در این موزه قالی هایی از سراسر ایران با مركزیت آذربایجان شرقی نگهداری خواهد شد.

وی عنوان كرد: با توجه به اینكه قالی آذربایجان از پیشینه تاریخی و كیفیت بالایی برخوردار بوده و در دنیا شناخته شده است، راه اندازی موزه ای برای آن در استان ضروری بود.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه موزه ملی فرش تبریز پروژه ای است كه با كاربری فرهنگی، گردشگری و آموزشی در حال ساخت است گفت: زیربنای این طرح 10 هزار مترمربع بوده و در چهار طبقه سازه ای به مساحت تقریبی چهار هزار متر مربع احداث می شود.

فرش چهارباغ ایران زینت بخش موزه بزرگ رم

موزه «اسکودریه دل کوئیریناله » در شهر رم به آثار نفیس هنر ایرانی اسلامی مزین شده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما از رم، در این موزه که در آن نمایشگاهی با عنوان «هنر در تمدن اسلامی» بر پا شده است ۳۶۳ اثر نفیس تاریخی بعد از اسلام متعلق به کشورهای مختلف اسلامی در معرض دید عموم قرار گرفته که شمار قابل توجهی از این آثار ایرانی است.

یکی از بازدید کنندگان این نمایشگاه گفت: «شاید بهتر بود نام این نمایشگاه را هنر اسلامی ایرانی می گذاشتند چرا که تقریبا تمام آثار بسیار زیبایی را که در این نمایشگاه مشاهده می کنیم متعلق به ایران است که این خود نشانگر عمق و عظمت هنر در این کشور است.»

جووانی کوراتولا ایرانشناس و استاد ایتالیایی تاریخ هنر اسلامی که مسئولیت این نمایشگاه را برعهده دارد در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما در رم ، از ایران به عنوان مهد فرهنگ و تمدن اسلامی یاد کرد و افزود: «با توجه به این که ایران در میان کشورهای اسلامی همواره مهمترین و زیباترین اثار هنری را خلق کرده است ، طبیعتا بخش قابل توجهی از این نمایشگاه به اثار هنرمندان ایرانی مانند سرامیک ، شیشه، لباس و قالیچه و فرش اختصاص یافته است. ما حتی یک فرش ۴۰ متری ایرانی را که ۴ قرن پیش با طرح چهار باغ بافته شده و نمادی از باغ بهشت است در ورودی نمایشگاه قرار داده ایم تا بازدیدکنندگان از همان بدو ورود به حال وهوای عرفانی این نمایشگاه پی ببرند» .

این فرش ظریف و زیبا به همراه بیش از یکصد اثر نفیس دیگر هنرمندان کشورمان که به قرن ها پیش باز می گردد زینت بخش این نمایشگاه در موزه « اسکودریه دل کوئیریناله » شهر رم شده اس

آشنای تاریخی ایران در موزه ی لوور؛

فرشی با نقش جنگ(شکار) بر زمینه ای از ابریشم

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فرش‌های

ابریشمی ایران مشهورند.در گذشته، پادشاه‌های ایران آن‌ها را به‌عنوان هدایای دیپلماتیک به پادشاه‌های دیگر کشورها می‌دادند. برای مثال، شاه‌طهماسب (۱۵۲۴ـ۱۵۷۶ میلادی) هنگامی که عثمان سلطان سلیم دوم به تخت پادشاهی نشست، به او یک فرش ابریشم هدیه داد. سپس در قرن هفدهم در زمان پادشاهی شاه‌عباس اول تولید فرش با ساختن کارگاه‌های جدید در اصفهان که در آن زمان پایتخت بود، افزایش پیدا کرد. محصولات این کارگاه‌ها بیشتر با اهداف تبلیغاتی مصرف می‌شدند. کاشان؛ شهر افسانه‌یی فرش‌های ابریشمی قالی کوچک موجود در موزه‌ی لوور که کاملا از ابریشم است، نه‌تنها پرزهای آن، بلکه تمام تار و پودش در کاشان بافته شده است. شهری که شهرت‌اش در ابریشم، فرش و تار و پود آن است. با توجه به دیگر فرش‌های ابریشمی که از کاشان باقی مانده‌اند، متوجه می‌شویم که در آن‌ها زربافت و گل‌های برجسته وجود ندارند و تاریخ آن‌ها مانند این نمونه به اواخر قرن ۱۶ و اوایل قرن ۱۷ میلادی بازمی‌گردد. این فرش‌های بازمانده، سه قالی بزرگ و ۱۴ فرش کوچک‌ترند. ویژگی ۱۰ مورد از این فرش‌ها مدال مدوری است که در مرکز آن‌ها وجود دارد که یکی از سبک‌های محبوب قرن ۱۷ را نشان می‌دهد. جنگی سخت بر زمینه‌ای از ابریشم نرم نمونه‌ی این فرش که در آن برخلاف دیگر قالیچه‌های کاشان که زمینه‌های قرمز دارند، زمینه‌ی آبی نیلی دارد، بسیار کم‌یاب است. حیوانات کوچک، سگ‌ها و خرگوش‌ها، با نشاط و در آرامش در میان گل‌ها جست‌وخیز می‌کنند، درحالی‌که یک آهوی کوهی به‌دلیل حضور یک شیر که خمیده است، آشفته به‌نظر می‌رسد. در جایی دیگر از نقش قالی، جفت‌هایی از حیوانات شامل یک ببر و آهوی کوهی، یک شیر و گاو، دو اژدها و یک اژدها و یک آهوی کوهی درحال جنگی سخت هستند. سازمان‌دهی زیرکانه‌ای در طراحی این فرش به‌نظر می‌رسد و آن قرار دادن این جنگ‌ها در چهارگوشه‌ی اصلی فرش است. اژدها حیوان افسانه‌یی است که از چین سرچشمه گرفته و به‌وسیله‌ی ظرف‌های چینی و کالاها ابریشمی مشهور شده است. شکل آن‌ها تقریبا شبیه یک گربه یا یک آهوی بزرگ است؛ اما آن‌ها ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای را مانند خارج کردن شعله‌ای از آتش از میان مفصل‌ها و دم مارپیچ خود دارند. در حاشیه‌ی این فرش، گل‌های شکوفه‌دار در مرکز خود یک سر شیر دارند، مثالی از پیوند میان الهه‌ی گل‌ها و الهه‌ی حیوانات، یک اتحاد که در آن پادشاهی گیاهان و حیوانات در آن به هم می‌آمیزند. این نمونه، نشانگر گرایش هنر اسلامی است که به‌طور مستمر در طول تاریخ نمود داشته است.

معرفی موزه فرش باکو

کشور آذربایجان با میراث فرهنگی و تاریخی ارزشمند خود، همواره یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای علاقه‌مندان به هنرهایی چون نگارگری، خوشنویسی، قلاب‌دوزی و فرش‌بافی بوده است. از میان هنرهای ذکرشده، هنر فرش‌بافی آذربایجان از دیگر هنرهای این کشور برجسته‌تر و مشهورتر بوده و به صنعت درآمدزایی برای کشور آذربایجان مبدل شده است. گفتنی است که نقش پررنگ و مؤثر هنر فرش‌بافی در تاریخ و فرهنگ این کشور سبب شده است که موزه‌ای نیز به نام موزه فرش باکو در پایتخت دیدنی آذربایجان تأسیس شود تا علاقه‌مندان با خرید بلیط هواپیما باکو و بازدید از این مکان، از نزدیک شاهد چگونگی تحولات هنر بافندگی در طول تاریخ پرفرازونشیب این کشور دیدنی باشند.

موزه فرش باکو یکی از موزه‌های منحصربه‌فرد جهان است که با داشتن بزرگ‌ترین کلکسیونی از فرش‌های دنیا، نخستین موزه تخصصی در حوزه هنر قالی‌بافی و فرش‌بافی بشمار می‌رود. این موزه که اکنون در ساختمانی با معماری مدرن و شیک در خیابان میکائیل حسینف باکو و در پارکی روبه‌دریا واقع شده است، نمونه‌های متنوع و گران‌بهایی از فرش‌های زیبای آذربایجان را در طول دوران مختلف تاریخ این کشور، در خود جای داده است. گفتنی است که خزانه گران‌بهای موزه باکو تنها به فرش و قالی اختصاص ندارد، بلکه به بخش‌های مختلف و مجزایی تشکیل شده است که در ادامه مطلب به‌طور مختصر با هر یک از آن‌ها آشنا خواهید شد

بخش خالی. برای افزودن محتوا صفحه را ویرایش کنید.